Máte problém s prihlásením? Kliknite na tlačidlo Pomocník.
 
 
  •  

    Kaplnka Martinček

    2021

Na tomto vrchole kraľuje Filip Štrba.

MAPA TRASA

Kaplnka s krížovou cestou sa nachádza na kopci u obce Lisková, kde v roku 1802 osadil kríž Tomáš Slimák a v roku 1946 tu vybudovali kalváriu s krížovou cestou a na vrchole osadili tri kríže. V šesdesiatich rokoch minulého storočia postavili malú kaplnku, ktorá bola zasvätená Sedembolestnej Panne Márii. Táto staršia kaplnka, ktorá bola príliš malá a priestorovo nevyhovovala pri konaní bohoslužieb. Preto bola na tomto mieste postavená úplne nová kaplnka, ktorú slávnostne posvätili 15. septembra 2009.

Pri kaplnke je lavička, kde si môžete po zdolaní všetkych zastavení kalvárie odpočinuť a dopriať si nádherného výhľadu, ktorý sa vám z kopca s kaplnkou ponúka. K východu je to hrebeň Západných Tatier a Kriváň Vysokých Tatier, za obcou Lisková sú to zasa Nízke Tatry a pokiaľ by ste sa po lúke vydali málo na sever, otvorí sa vám pohľad na Choč a obec Martinček s kostolíkom. Pri jednom zo zastavení je na skale maľba, ktorú podľa predlohy akademického maliara Ladislava Záborského namaľoval miestný obyvateľ Jozef Roštek. Na každom zo zastavení je od roku 2001 umiestnený kríž z rímskym číslom, ktorý je zhotovený z čierného mramoru. Celá krížová cesta prekonáva značné výškové prevýšenie, ale vďaka kľukatosti chodníka sa to dá celkom dobre zvládnuť i starším občanom. (zdroj)

Komentáre

Vrchol:
580 mnm
Trasy:
2
Bicykle:
trekingový
GPS:
49.0920, 19.3432

Mapa a odporúčané trasy

Trasa #1: 3 km, 103 m, vhodné pre trekingkový bicykel

Z Ružomberka smerom na Likavku a potom na Martinček. Popri bytovkách až ku kaplnke.
ZOBRAZIŤ NA MAPE STIAHNUŤ GPX

Trasa #2: 2 km, 95 m, vhodné pre trekingkový bicykel

Z obce Lisková smerom k novej zatiaľ málo použiteľnej diaľnici. Strmým stúpanim popri diľnici až do obce Martinček. Popri bytovkách ku kaplnke.
ZOBRAZIŤ NA MAPE STIAHNUŤ GPX

Najbližšie vrcholy

Žimerová
Dubovské lúky
Vlkolínec