Máte problém s prihlásením? Kliknite na tlačidlo Pomocník.
 
 
Tričko VKL
  •  

    Vyhliadka nad Chlebnicami

    2024

MAPA TRASA

Obec Chlebnice sa nachádza na juhovýchodnej hranici okresu Dolný Kubín. Z juhozápadu susedí obec s katastrom obce Malatiná, zo západu s katastrom Pribiš, zo severozápadu z Hornou Lehotou a Sedliackou Dubovou, zo severu s katastrom Dlhej nad Oravou a zo severovýchodu s Krivou. V úseku od Mlynovej po Cengárku hraničí s Liptovom. Z východu je to obec Malé Borové a z juhovýchodu kataster Veľkého Borového. Kataster Chlebníc má rozlohu 25,3 km2. Najnižšie miesto je 560 m n. m. (sútok Chlebnického a Klepetovho potoka v Lúžku) a najvyššie 1138 m n. m. (Cengálka zvaná aj Blato). Výškový rozdiel chotára je cca 600 m, čo poukazuje na veľkú členitosť terénu.

Zachované písomné pramene potvrdzujú existenciu Chlebníc v polovici 16. storočia. Obec vznikla pred príchodom Fraňa Thurzu na Oravu, pred rokom 1556. Doterajšie archeologické nálezy v bezprostrednej blízkosti obce (Pucov, Podbiel, Pribiš, Or. Podzámok) potvrdzujú, že praveký človek dobre poznal okolie dnešných Chlebníc, o čom svedčí aj časť obce, pod názvom Žiar, v ktorej mohlo byť jeho kultovné miesto. Obec Chlebnice sa v písomných prameňoch prvý raz spomína v roku 1554 ako „Chlewnica“, valašská osada. V roku 1358 sa Chlewnica ešte nespomína ako dedina. Chlewnica ako „dedina Walachi Arvensis“ sa spomína až v r. 1564. Z cirkevných materiálov zo 16. storočia sa dozvedáme že sa názov obce menil. Najprv je známa ako „Chlewnicza“, „Chlevnicz“, roku 1604 však už „Chlebnicz“. Takto sa Chlebnice prvý raz dostali do hradného zoznamu. V minulosti sa v obci nachádzalo až 5 mlynov. V súčasnosti však nie je zachovaný ani jeden z nich. (zdroj)

Komentáre

Vrchol:
935 mnm
Trasy:
2
Bicykle:
trekingový, horský
GPS:
49.2076, 19.4827

Mapa a odporúčané trasy

Trasa #1: 3 km, 131 m, vhodné pre trekingkový bicykel

Z obce Veľké Borové smerom hore na vyhliadku, potom po pár desiatkach metrov treba odbočiť z trasy a smerom na sever - na Chlebnice. Zvážnicou až ku vyhliadke a krížu.
ZOBRAZIŤ NA MAPE STIAHNUŤ GPX

Trasa #2: 8 km, 267 m, vhodné pre horský bicykel

Z obce Malatiná po značenej cyklotrase smerom na Veľké Borové. Niekoľko desiatok metrov pred vyhliadkou nad Veľkým borovým treba odbočiť vľavo na zvážnicu smerom na Chlebnice. Táto cesta Vás dovedie až k vyhliadke a krížu,
ZOBRAZIŤ NA MAPE STIAHNUŤ GPX

Najbližšie vrcholy

Hrádok n. LT
Veľký Hukov
Štipce - kríž