Máte problém s prihlásením? Kliknite na tlačidlo Pomocník.
 
 
  •  

    Prameň Stankovany

    201920212023

Na tomto vrchole kraľuje Sofia M..

MAPA TRASA

Prameň sa nachádza severozápadne od obce, na veľkej močaristej lúke pod lesnou cestou v blízkosti 3 vrtov, ktoré boli uskutočnené v roku 1975. Na obrázku je ukážka jedného z nich, ktorého intenzita sa zlepšila po úprave miestnymi občanmi.

V minulosti bol bývalým majiteľom p. Adamcom upravený (pred vyše 60 rokmi), boky boli obložené drevom, prehĺbený bol na hĺbku približne 1,5 m Využívanie prameňa do II. svetovej vojny a zakrytý dreveným prístreškom. Do II. svetovej vojny bol využívaný našimi občanmi a príležitostnými návštevníkmi na kúpanie. V súčasnosti pri snahe o obnovu podmienok občania sami upravili jazierko na pôvodnú veľkosť tak, že súčasný priemer je približne 10 m. Nakoľko však úprava nie je dokončená, je veľmi zanedbaný, drevené obloženie je zničené, dno je pokryté jemným sedimentom. Voda je mierne zakalená, slabo zapácha po sírovodíku, na povrchu sa vytvára jemný povlak.

Prírodné minerálne jazero v StankovanochJe to sírnato-uhličitý minerálny a termálny prameň s blahodárnymi účinkami pre liečbu kožných ochorení, pre podporu pohybového a tráviaceho ústrojenstva (najmä pri žalúdočných a črevných ochoreniach), a taktiež na doplnenie zásob vápnika a na zrýchlenie peristaltiky. Veľmi priaznivé zloženie tejto vody bolo dokázané niekoľkými rozbormi, uskutočnenými pri realizácii spomínaných prieskumných vrtov i v nedávnej dobe. (zdroj)

Komentáre

Vrchol:
430 mnm
Trasy:
1
Bicykle:
trekingový
GPS:
49.1544, 19.1516

Mapa a odporúčané trasy

Trasa #1: 2 km, 54 m, vhodné pre trekingkový bicykel

Z obce Stankovany po značenej cyklotrase smerom na Podšíp. Po dvoch kilometroch uvidíte po ľavej strane jazierko.
ZOBRAZIŤ NA MAPE STIAHNUŤ GPX

Najbližšie vrcholy

Štyri chotáre
Ružomberská kalvária
Hrad Likava